Česká věznice po 30 letech od uzavření

Velmi atypický urbex v českých podmínkách, také první urbex, v němž můj průzkum ukončila policie. Není se ale čeho bát, jelikož jsme žádné zákony neporušili, byli jsme pouze poučeni, že budova je majetkem policie a byl nám zakázán další vstup do objektu. Fotografií a videí jsme ale měli dost a byli jsme u samotného konce výpravy, pojďme se tedy podívat do budovy.

Začneme stručným historickým přehledem. Česká opuštěná věznice je vyklizená již přes 30 let. Do roku 1967 sloužila jako internát pro hornickou školu. V roce 1967 přišla do věznice nečekaná zpráva. Příkaz vystěhovat celý internát. Během pouhých několika dní byla budova přeměněna na věznici. Zaměstnanci internátu předem neměli o akci žádné informace.

Již po několika dnech od přestavby bylo do věznice přemístěno asi 500 vězňů, dle dozorců byly cely po internátní škole na tehdejší dobu velmi komfortní. Statistika z roku 1977 datuje ve věznici asi 150 zaměstnanců a přes 500 vězňů. S podobnou kapacitou fungovala věznice až do roku 1989.

V roce 1989 přišel stejně nečekaný zánik věznice, jako byl jeho vznik. Náhlý předem neavizovaný příkaz k ukončení činnosti věznice z ministerstva. Po vystěhování byla část budovy rekonstruována pro účely pohraniční policie. (Tato budova je dnes nepřístupná.) Ta jen o několik let později díky reorganizaci a přeložení jednotky budovu rovněž opustila. Zhruba od konce 90. let je budova opuštěna a je v majetku státu, svěřena k hospodaření krajské policii.

V současnosti má za sebou několik neúspěšných pokusů o prodej. Policie zde výjimečně cvičí zásahy v uzavřených budovách.

Napsat komentář